Kysely ortopedisista kengistä, tukipohjallisista ja alaraajan ortooseista

7.6.2024

Kuvituskuva. Kuvassa ortopediset jalkineet, tukipohjalliset ja alaraajan ortoosit.

Yhdistyksen tietoon on tullut useita tilanteita, joissa on ollut haasteita saada sopivan kokoisia ja käyttökelpoisia ortopedisia jalkineita. 
Koska ongelma luultavimmin koskee myös muita kuin lyhytkasvuisia, yhdistimme voimavarat ja lähdimme selvittämään asiaa mm. Suomen Kampurajalka ry:n sekä Marfan ja sen kaltaiset sairaudet ry:n kanssa. 
Teimme kyselyn, jonka kautta on tarkoitus kartoittaa kokemuksia laajemmin. Kyselyyn voi vastata anonyymisti, eikä vastaajan tarvitse olla minkään yhdistyksen jäsen. Kyselyn tuloksia hyödynnetään vaikuttamistoiminnassa ja jokainen vastaus on meille erittäin tärkeä. 

Kiitos jo etukäteen. 

Kyselyyn pääset klikkaamalla tästä.