Voimaa ja liikkuvuutta arkeen – opas kotona harjoitteluun
29.9.2026
Huoli Kelan fysioterapian määrien vähenemisestä asettaa “Mitä nyt?” -kysymyksen. Fysioterapialla on ennaltaehkäisevä, ylläpitävä ja jopa kohentava vaikutus yksilön toimintakykyyn. Jos fysioterapian määrät vähenevät, millä keinoin toimintakykyä voi ylläpitää? Opinnäytetyöni tuotoksena syntynyt Voimaa ja liikkuvuutta arkeen -opas antaa tähän kysymykseen mahdollisia vastauksia.
Keväällä 2026 valmistunut opinnäytetyöni Terapeuttinen harjoittelu lyhytkasvuisten niveloireiden ennaltaehkäisyssä keskittyi vastaamaan kysymykseen “mitä voin tehdä edistääkseni tai ylläpitääkseni toimintakykyäni itse?”. Luustodysplasioiden ollessa suurin lyhytkasvuisuutta aiheuttava sairausryhmäopinnäytetyöni aihe rajautui tarkemmin käsittelemään pääasiassa luustodysplasioita. Opinnäytetyöprosessin tuotteena syntyi opaslehtinen Voimaa ja liikkuvuutta arkeen – opas kotona harjoitteluun, joka nimensä mukaisesti opastaa kotona tehtäviä lihasvoima- ja liikkuvuusharjoitteita.
Toimintakyvyn käsite keskiössä
Toimintakyvyn käsite tarkoittaa ihmisen kaikkia edellytyksiä, eli fyysisiä, psyykkisiä ja sosiaalisia edellytyksiä selviytyä itselle merkityksellisistä, mutta myös välttämättömistä päivittäisen elämän toiminnoista. Tällaisia toimintoja ovat esimerkiksi opiskelu, työ, harrastukset ja itsestä sekä muista huolehtiminen siinä ympäristössä, jossa elää. (Työterveyslaitos s.a.)
Kaikkia lyhytkasvuisia yhdistävä tekijä on lyhytkasvuisuuden vaikutus toimintakykyyn. Muutokset luiden, nivelten ja rustojen alueilla ja niiden vaikutus liikkuvuuteen ja liikkumiseen koskettavat kaikkia lyhytkasvuisia. Ojennusvajeet ja yliliikkuvuus vaikeuttavat toimintaa arjessa, aiheuttavat kipuja ja rajoittavat osallistumista. (Hariharan 2025.)
Toimintakykyyn voi kuitenkin vaikuttaa ennaltaehkäisevästi ja ylläpitävästi fysioterapialla ja omalla toiminnalla. Oppaan harjoitteet valitsin lähestymällä niitä toimintakyvyn näkökulmasta. Luustodysplasioiden keskeisten toimintakykyyn vaikuttavien tekijöiden ollessa liikerajoitukset, yliliikkuvuus, virheasennot ja kipu keskittyy fysioterapia lihasten vahvistamiseen ja liikkuvuuden lisäämiseen. (Hariharan 2025.) Luustodysplasioiden kuntoutuksessa fysioterapian ensisijaisena tavoitteena on ennaltaehkäistä nivelten kulumista ja ennenaikaista nivelrikkoa. Säännöllinen liikunta läpi elämän toimii yhtenä ennaltaehkäisevänä tekijänä (Pohjolainen 2024).
Opas osana arkea
Oppaan halusin toteuttaa mahdollisimman helposti käytettäväksi materiaaliksi arjen keskelle. Kaikki oppaasta löytyvät harjoitteet ovat täysin kotona tehtäviä ja mahdollisesti tarvittavat välineet löytyvät jokaisen kodista. Harjoitteet on valittu siten, että ne sopivat mahdollisimman monelle lähtötasosta riippumatta. Lisäksi se, että osan harjoitteista voi tehdä myös istuen, mahdollistaa kotona harjoittelun yhä useammalle. Oppaassa on kirjallisten ohjeiden lisäksi havainnollistavat kuvat helpottamaan ymmärrystä siitä, kuinka liike tulee suorittaa. Näillä keinoilla pyrin tekemään oppaan käyttöönottoon matalan kynnyksen ja mahdollistamaan kotona harjoittelemisen kaikille.
Sakke Hurskainen
Fysioterapian tutkinto-ohjelma, Oulun ammattikorkeakoulu
Lähteet
Hariharan, A. 2025. Skeletal Dysplasia – Specialized Orthopedic Management of Rare Bone Growth Disorders. Dr. Arun Hariharan. Luettavissa: https://scolisurgeon.com/skeletal-dysplasia-specialized-orthopedic-management-of-rare-bone-growth-disorders/. Luettu: 31.8.2026.
Pohjolainen, T. 2024. Nivelrikko (artroosi). Lääkärikirja Duodecim. Luettavissa: https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00673. Luettu: 31.8.2026.
Työterveyslaitos s.a. Palvelutarpeen tunnistaminen. Luettavissa: https://www.ttl.fi/oppimateriaalit/tyokyvyn-tuen-palvelupolku/palvelutarpeen-tunnistaminen. Luettu: 31.8.2026.

.jpg)